خط قرمز 16 | عماد افروغ: مجلس خبرگان نقض غرض است

گفتگوی صریح، جذاب و شفاف با دکتر عماد افروغ جامعه شناس و نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در رابطه با مصلحت و سیاست در اولین قسمت از فصل دوم برنامه خط قرمز/ پخش اختصاصی از سایت آپارات - یک هفته در میان دوشنبه ساعت ۱۹
عماد افروغ-خط قرمز-سیاست-مجلس خبرگان رهبری-دولت

سلام خیلی عالی شد که دوباره برگشتین. دلمون برایتان تنگ شده بود کلی منتظرتان بودیم. حتما خیلی زحمت کشیدید که این برنامه ها را بسازید و برای ما پخش کنید. مطمئنم فصل دوم برنامه #خط_قرمز نیز همچون فصل اول بسیار موفق و فوق العاده خواهد بود. مشتاقانه منتظر برنامه های بعدی تان هستیم. موفق باشید.

سلام و درود.. این ویدئو را 3 بار کامل و بادقت مشاهده کردم.. همچنین ویدئوی قبلی گفتگو با آقای دکتر افروغ را نیز که در "خط قرمز 1" بود ، را دوباره مشاهده و گوش کردم.. در این که ایشان جامعه شناس و نخبه هستند ، شکی نیست .. اما بعد از سه بار مشاهده ویدئو و گوش دادن به صحبت های ایشان ، متوجه شدم ، آقای دکتر خود دچار یک حلقه معیوب شده و یک تلاش کاذب برای آنچه که تحقق عملی ندارد ، به شدت در تلاش هستند..وقتی مجموعه ای با یک سری از آرمان ها و اهداف تعریف می شود و به آن اهداف و آرمان ها رسیده نمی شود ، پس دوباره تلاش برای حرکت به سمت آنها ، شیوه ای غلط است.. "آزموده را آزمودن خطاست!!" آن شیوه (آرمان ها و اهداف) باگ دارد .. خطا دارد..راه های نفوذی دارد از جنس همان آرمان ها و اهداف برای منفعت طلبی ها .. اسلحه هایی دارد برای افرادی که می توانند حالا حالا ها ، آن اهداف و آرمان ها را گروگان بگیرند .. چیزی به نام فطرت نداریم. انسان نیاز به پرورش دارد.. خروجی ما ، همین هست که در سطح جامعه می بینیم!! در بخش های مختلف صحبت ، آقای دکتر در خیلی از موارد نگاهی کامل از دور به وقایع داشتند و در بعضی جهات مهم، متاسفانه حل شده اند و دچار همان تلاش کاذب و بی ثمر هستند..وقتی تصمیم گیرندگان اصلی ، پشت به آن آرمان ها کرده اند و گویی آن اهداف صرفا راهی برای امتداد مسیر شخصی شان هست . اهدافی که در خرف ها آنها را بسیار می شنویم اما در عرصه عمل هیچ.. آقای دکتر عزیز!! آقای افروغ گرامی ، وقتی بستری مذهبی و قدسی فراهم شده که سیاست گذار ها و مقامات دورشان سیم خاردار کشیده شده ، کسی نمی تواند "توی دهن آنها بزند- البته به تعبیر شما" .. شما می توانید؟!! آقای دکتر افروغ صحبت های بسیار شیرینی می کنند ! می گویند: آن آرمان ها و اهداف مشکلی ندارند ، بلکه فعلیت رساندن آنهاست که مشکل دارد!! پس بهتر هست آن آرمان ها و اهداف را پرونده اش را ببندید و اهداف و آرمان های واقعی تر برای کشور تعریف شود تا با توجه به فرهنگ افراد جامعه (به دور از هرگونه خیال بافی ها در مورد فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی و .. و داستان هایی از این موارد) ، برای بهبود کشور قانون گذاری کرد .. البته با یک سیستم نظارتی فوق العاده قوی و کاملا مستقل از هر ارگانی. لازم نیست که جار بزنیم و به افراد بگوییم نان حلال بخورند .. بلکه باید مانند تمام کشورها ، جلوی دزدی را از طریق قانون گرفت..نیازی به هیچ هدف و آرمانی هم نیست..وقتی جلوی دزدی را بگیریم ، نیازی هم به شعار دادن درباره حلال خورد نیست..این می شود قانون .. نه این که در توهمات خودمون هر روز تبلیغ حلال خوردن را بکنیم و از طرف دیگر شمار دزدان و اختلاس گران بیشتر شود.. این نقاب هست.. و آن اهداف و آرمان ها را بالا می آوریم. در انتها بسیار سپاسگذارم از شما و برنامه خوبتون.

این گفتگو با این که مفید و جالب است، اما برای دچار نشدن به عواقب غیر قابل پیش‌بینی، بسیار کلی، مفهومی و بدون مصداق شده است. به‌شدت واضح است که هم مجری و هم مهمان برنامه بسیار با مصلحت‌اندیشی صحبت می‌کنند. تا آن‌جا که مجری برای طرح پرسش خود با وسواس زیاد سراغ انتخاب واژه‌هایی می‌رود که برایش دردسرساز نشود و آخرسر هم از بیان منظور خود عاجز است. حاصل این ترس از بیان عقاید، گفتگویی ناملموس و نه‌چندان جالب شده است که آدم را وامی‌دارد رو بیاورد به گفتگوهای صریح و شفاف رسانه‌هایی چون بی‌بی‌سی و من‌وتو.

برنامه رو چالشی تر کنین. در حد شعار باقی نمونین. به مهمان بگین راهکار عملی ارائه بده و در تئوری و آرمان ها باقی نمونه. ضمنا مثل برنامه قبل صرفا متفکرین یک طرف رو دعوت نکنین. شما بیننده هایی با کثرت نگرش ها دارین که باید به اونها احترام گذاشت. تئوریسین های جناح دیگه هم توی این مسیر مفید هستن.